Liftkortet er ikke inkluderet i priserne, men et liftkort er obligatorisk for alle. Priserne kan findes på www.kitzbueheler-alpen.at
Inddelingen af børn i vores skiskole er baseret på niveau og alder. Hvis dine børn matcher deres niveau og alder, kan du angive dette, når du booker. Vi kontrollerer, om dette matcher, og deler dine børn ind i den rigtige gruppe / grupper.
Undervisningen fortsætter under alle vejrforhold, medmindre lifterne er lukket. Når lifterne er lukket, afsluttes lektionerne også midlertidigt.
Mødestedet (for alle) er på vores børneland. Den ligger på træningsbanen mellem Wastlhof og Gerry’s Inn.
Hver kursusdeltager vil stå på forhånd på ski et par sving og derefter blive tildelt en af grupperne i forhold til niveau og alder. Hvis det ønskes, er det i samråd med skilejeren i de fleste tilfælde muligt at skifte gruppe.
Gruppelektionerne for børn og voksne starter søndag eller mandag.
Alle gruppelektioner starter kl. 10:00 og alle privatlektioner starter kl. 08:45, 11:00 eller 13:15 ved mødestedet på træningsbanen.
Undervisningstiderne er fra kl. 10:00 – 12:00 og 13:00 – 15:00.
Jo hurtigere jo bedre naturligvis! Der er altid nok skiinstruktører til rådighed på vores skiskole. I højsæsonen anbefaler vi at du booker din lektion mindst én dag i forvejen. Du kan gøre dette på vores kontor eller online på hjemmesiden.
Der er et valg af private lektioner på 2 timer eller 4 timer. En privatlektion på 4 timer består af 2 lektionsblokke. En hel dag kan naturligvis altid forespørges.
Vi tilbyder skikurser for børn fra 3 år (bambinis), forudsat at barnet er fysisk stærkt nok til at stå på ski. For bambinis planlægger vi gerne en prøvedag (1 dags gruppelektion)!
Vores instruktører taler ofte hollandsk, tysk og engelsk.
Dagene for undervisning skal være efter hinanden, fordi gruppen med programmet altid fortsætter. Hvis lektionerne ikke følges fortløbende, vil der være en forskel i niveau. I dette tilfælde er det altid muligt at skifte gruppe.
Vores skiinstruktører vil selvfølgelig gøre alt, hvad de kan for at sikre, at gruppen forbliver sammen. Hver instruktør har lært at gøre dette i sin træning. Børnene informeres også om hvad de skal gøre hvis de mister gruppen.
Hvis et barn alligevel mister gruppen, kontaktes skiskolelederen straks, og alle andre instruktører vil blive informeret. Der er også aftaler og samarbejde med andre skiskoler for at sikre, at barnet vender tilbage til sin gruppe hurtigst muligt.
Du kan ændre eller annullere en reservation ved hjælp af telefonisk kontakt, en e-mail eller via din egen konto på hjemmesiden.
Hvis du bestilte via et andet reservationswebsted, finder du det relevante link nedenfor for at finde disse annulleringsbetingelser.
Klik her for at se de ændrede afbestillingsbetingelser på grund af coronaviruset.
I vores skiskole accepterer vi pin, Visa, Mastercard og kontanter. Du kan betale online med alle populære betalingsmetoder som iDEAL, Bancontact, Mastercard og Paypal.
Vi tilbyder kun gruppelektioner 4 timer om dagen. Når vi tilbyder 2 timers gruppelektioner vil de personer der har reserveret 4 timer allerede dagen efter være længere i undervisningen. Dette betyder, at der efterfølgende vil være for stor forskel i niveau.
Vores skiudlejning findes i bunden af øvepisten i Westendorf. Skiskolen og skileje er placeret i samme bygning.
Adressen er: Schulgasse 15, 6363 Westendorf.
Skistave er altid inkluderet i et skisæt.
Sættene adskiller sig i niveau, kvalitet og pris. Bronze er til begyndere, sølv til mellemløbere og guld til erfarne skiløbere.
Et komplet skisæt består af ski, stave og støvler. En hjelm kan lejes for € 3 per dag.
Vi udlejer mærkerne: Fischer, Head, Salomon, Atomic, Elan, Völkl og K2.
Ski og snowboards vokses og slibes ugentligt ved retur, så de er i perfekt stand for dig igen!
Forsikringen er normalt inkluderet i en rejseforsikring. Se dette med din egen rejseforsikring. Hvis dette ikke er tilfældet, kan du også tegne en forsikring hos os. Klik her for at få flere oplysninger!
For at stå på ski har du brug for ski, støvler og skistave. Vi anbefaler, at du også lejer en hjelm af hensyn til din egen sikkerhed.
For at kunne snowboard har du brug for et snowboard og snowboard støvler. Vi anbefaler også at leje en hjelm af hensyn til din egen sikkerhed.
Der opkræves ingen ekstra omkostninger ved betaling.
Du kan ændre eller annullere en reservation ved hjælp af telefonisk kontakt, en e-mail eller via din egen konto på hjemmesiden.
Hvis du bestilte via et andet reservationswebsted, finder du det relevante link nedenfor for at finde disse annulleringsbetingelser.
Hvis du finder et sæt billigere ved en anden udlejer i Westendorf, kan du leje det hos os for samme pris. Vi giver altid den laveste prisgaranti i Westendorf.
Når der er for stor skade på basen (bunden af ski / snowboard), kan der opkræves gebyr for omkostningerne. Denne pris er € 50 som standard. Du kan booke en forsikring, når du lejer ski. Hvis du har booket dette, behøver du ikke betale noget i tilfælde af skade. Klik her for at få flere oplysninger!
© SNOWSPORTS WESTENDORF PRIVACY POLICY DISCLAIMER COOKIES